گلاب درمان پوست‌های چرب

آیا می‌دانید گلاب دارای چه خواصی است؟

گلاب و زیبایی پوست

گلاب یکی از مواد استفاده شده در محصولات زیبایی می‌باشد در واقع می‌توان گفت این ماده تاثیر زیادی بروی زیبایی شما دارد. گلاب که از گل‌های رز محمدی استخراج می شود فواید بسیاری در محصولات آرایشی دارد. گلاب دارای کاربرد های فراوانی در صنعت آرایشی بهداشتی، پزشکی و آشپزی است.

گلاب یکی از معروف ترین مواد طبیعی در مبحث زیبایی و مراقبت از پوست بوده که بسیار هم در درمان های خانگی کاربرد دارد. علاوه بر اینکه گلاب به عنوان خاصیت آرامش بخشش بسیار استفاده می شود در ماسک ها و تونر های خانگی برای مراقبت از پوست هم به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله با مزایا و موارد استفاده از گلاب آشنا می شویم:

طبع گلاب گرم و معتدل است. گلاب، به حفظ تعادل چربی پوست کمک کرده و با داشتن خواص ضد التهابی، برای کاهش قرمزی پوست، عدم بروز آکنه، اگزما و پاکسازی منافذ پوست نیز موثر است. خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و همچنین ویتامین های A و C موجود در گلاب، سلول های پوست را تقویت کرده، موجب بازسازی بافت­ و کاهش چین و چروک صورت می شود. استفاده از گلاب پس از بخور صورت، قرمزی و لک صورت را نیز کاهش می ‌دهد. گلاب همچنین باعث افزایش رشد مو و درمان شوره سر می شود و اگر بالشت خود را به کمی گلاب آغشته کنی، بوی آن خوابی راحت را برای تو به ارمغان می آورد. برای استفاده از گلاب، مطمئن شو که در ساخت آن از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نشده باشد، زیرا مخلوط شدن آن با الکل و یا رایحه های مصنوعی موجب تحریک پوست می شود.

گلاب نه تنها در مبحث زیبایی و مراقبت از پوست بلکه در مباحث درمانی و سلامت هم استفاده می شود. این ماده دارای خاصیت آنتی بیوتیکی، آرام بخشی و ضدالتهابی است و از قدیم برای تسکین گلو درد و آرام سازی عضلات گلو و سرماخوردگی استفاده می شد. نتایج یک مطالعه نشان می دهد استفاده از گلاب در قطره چشم به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده و ضد درد در درمان بیماری های چشم از جمله خشکی چشم و آب مروارید تاثیرات خوبی دارد.

از آنجایی که گلاب به شدت آرامش بخش است، دارای خاصیت ضد افسردگی بوده که به درمان افسردگی و اضطراب کمک می کند و خلق و خوی فرد را بهبود می بخشد. همیشه از قدیم پیشنهاد می شد که برای رفع غم و اندوه، استرس، تنش و نگرانی از گلاب استفاده کن، می توانی گلاب را به مچ دست یا صورتت بزن یا هنگام خواب کنار بالشت قرار بده؛ آنگاه می بینی که چه تاثیرات خوبی در کیفیت خوابت ایجاد می شود.
از جمله مهم ترین خواص گلاب در زیبایی پوست و مو است. گلاب چربی های اضافه پوست را پاکسازی کرده و به دلیل خواص متعادل کننده PH که دارد از رشد باکتری های عامل آکنه جلوگیری می کند. گلاب یک تونر و پاک کننده خیلی خوب هم برای پوست است چه پوست خشک و دهیدراته که به راحتی آن را آبرسانی می کند، چه پوست های چرب که باعث تنظیم PH آن ها می شود. گلاب خاصیت ضد پیری برای پوست دارد. گلاب به دلیل خواص آنتی اکسیدانی با آسیب رادیکال های آزاد مبارزه کرده و علائم پیری پوست همچون چین و چروک را کاهش می دهد.
کمی گلاب را داخل یک بطری اسپری دار بریز و هر شب بعد از شستن صورت و پاک کردن آرایشت ان را روی پوستت اسپری کن. این تونر علاوه بر تغذیه و آبرسانی پوست باعث تمیز کردن عمقی منافذ پوست نیز می شود که می توانی با استفاده از یک پد آرایش پاک کن و کمی گلاب پوستت را پاک کنی.

دیدگاهتان را بنویسید