کدام کمدین‌ها با نقش‌های جدی غافلگیرمان کردند؟(۱)

به بهانه حضور مجید صالحی با نقشی متفاوت در فیلم «چراغ‌های ناتمام»، نگاهی کرده ایم به نقش های جدی کمدین های محبوب سینما و تلویزیون.

چند وقتی می شود که کارگردانان مطرح از بازیگران کمدی سینما و تلویزیون در نقش های جدی و متفاوت استفاده می کنند. این روزها قرعه به نام مجید صالحی افتاده و یک کمدین دیگر با نقشی جدی و متفاوت به روی پرده آمده است. به مناسبت حضور کاملا متفاوت این کمدین محبوب در فیلم «چراغ های ناتمام» به کارگردانی مصطفی سلطانی توترنگ نگاهی داشته به مشهورترین کمدین هایی که با نقش های جدی غافلگیرمان کرده اند. با ما همراه باشید.

مجید صالحی(استراحت مطلق، مدینه، آسپرین، چراغ های ناتمام، آرام می گیریم)

از کی کمدین شد؟

مجید صالحی سال‌هاست که دلبند بسیاری از طنز دوستان ایرانی است. او یکی از کمدین‌های بود که در کنار رضا عطاران، یوسف تیموری، سعید آقاخانی و … با طنزهای آیتمی دهه هفتاد به شهرت و محبوبیت رسید. مجید صالحی تا دلتان بخواهد کمدی نوستالژیک در کارنامه‌اش دارد. از «سیب خنده»، «مجید دلبندم»، «زیر آسمان شهر»، «کوچه اقاقیا» گرفته تا مجموعه‌های طنز دهه ۸۰ و تعدادی زیادی فیلم سینمایی که همه با استقبال خوبی هم مواجه شده‌اند.

محبوب ترین نقش های کمدی: رابین هود (قطار ابدی)، مجید(مجید دلبندم)، فولاد (زیر آسمان شهر ۲)، گشتاسب(کوچه اقاقیا)، عزت (خوش رکاب)، مجید(ترش و شیرین)

اولین نقش جدی:

از سال ۱۳۹۴ بود که با فیلم «استراحت مطلق» ما چهره‌ای نو از مجید صالحی دیدیم و او توانایی‌اش را در کارهای جدی نیز به رخ کشید. البته صالحی در گذشته هم تجربه ایفای نقش‌های کاملاً جدی بخصوص در تئاتر را داشته است. اما هیچ‌گاه مانند کمدی‌هایش دیده نشده است. در سال های دور سابقه ایفای نقش در آثاری چون «پلیس جوان» و «خوابگاه دختران» را داشت.

بهترین نقش جدی: عزیز(مدینه)،کارگر(استراحت مطلق)

موفقیت در نقش جدی:

مجید صالحی با حضور متفاوتش در مجموعه‌هایی مثل «مدینه»، «آرام می‌گیریم»، «آسپرین» و فیلم سینمایی «استراحت مطلق»، نشان داد توانایی بالایی هم در ایفای نقش‌های جدی و خاکستری دارد. او برای بازی در این فیلم عبدالرضا کاهانی در سال ۱۳۹۴ کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره‌های خانه سینما و منتقدان شد و تندیس حافظ بهترین بازیگر را هم از‌آن خود کرد. او این روزها با یک بازی درخشان و متفاوت «چراغ های ناتمام» را روی پرده دارد.

 

جواد عزتی(مثل هیچکس، آفریقا، کلاشینکف، ماجرای نیمروز، لاتاری، تنگه ابوقریب)

از کی کمدین شد؟

با بازی در من مستاجرم، قرارگاه مسکونی، باغ مظفر و… نشان داد که بازیگر کمدی است و باید انتظار کارهایی از این دست را از او داشته باشیم، اما نهایتا عمده شهرت او در کمدی به همان نقش «بابا اتی» قهوه تلخ بر می گردد. در چند سال اخیر پیشرفت خارق العاده ای کرده و به یکی از معروفترین بازیگران گیشه تبدیل شده است. «هزار پا» با حضور او و رضا عطاران همه رکورد ها را جا به جا کرده است.

محبوب ترین نقش های کمدی: بابا اتی( قهوه تلخ)، لطیف (دردسرهای عظیم)، روحانی( دودکش)

اولین نقش جدی:

بعد از چند سریال کمدی، یک مرتبه با نقش جدی اش در سریال «مثل هیچ کس» بازی اش به چشم آمد. احتمالا آن زمان خیلی ها یادشان نبود که عزتی قبلا یک کمدین بوده است.

بهترین نقش جدی: صادق( ماجرای نیمروز)، نیما (لاتاری)

موفقیت در نقش جدی

جواد عزتی در سال ۹۵ یکی از بهترین و متفاوت‌ترین نقش‌های خود را در فیلم سینمایی تحسین شده «ماجرای نیمروز» بازی کرد. بازی او در نقش یک مامور اطلاعاتی دهه ۶۰ ایران در این فیلم، تحسین منتقدین و جشنواره‌ها را نسبت به او برانگیخت، بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد سال را در جشن حافظ برای او به دنبال داشت و همچنین به نامزدی او به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل جشنواره سی و پنجم فجر منجر شد.

رضا عطاران(قرنطینه، نشانی، بی خود و بی جهت، اسب حیوان نجیبی است، دهلیز، استراحت مطلق، کلاشینکف، آبنبات چوبی)

از کی کمدین شد؟

مجموعه «پرواز ۵۷» در سال ۱۳۷۲، آغاز آشنایی رضا عطاران با مهران مدیری بود. مدیری از او دعوت کرد و در سال ۷۴ با مجموعه های طنز «ساعت خوش» و در ادامه «سال خوش» ساخته مهران مدیری، به همراه بازیگرانی مثل رضا شفیعی جم، نصرالله رادش، ارژنگ امیر فضلی، نادر سلیمانی و … به ایفای نقش پرداخت و به محبوبیت فوق العاده ای رسید. رضا عطاران در مجموعه‌های «ساعت خوش» و «پرواز۵۷» علاوه بر بازیگری، نویسندگی بعضی از آیتم‌ها را هم بر عهده داشت. بعدها عطاران پا را از نویسندگی هم فراتر گذاشت و در سریال‌های طنز «سیب خنده» و «مجید دلبندم» کارگردانی را در تلویزیون آغاز کرد. بعد از آن‌هم چندین و چند سریال کمدی دیگر که رضا عطاران در آن‌ها به فعالیت‌های مختلف پرداخت.  او در مجموعه محبوب و خاطره‌انگیز «زیر آسمان شهر» نویسنده و مشاور مهران غفوریان بود. «کوچه اقاقیا»، «خانه‌به‌دوش»، «متهم گریخت»، «ترش و شیرین» و «بزنگاه» را ساخت که همگی از محبوب‌ترین سریال‌های طنز تلویزیون است. در مجموعه «سه در چهار» هم مشاور مجید صالحی برای کارگردانی بود.

محبوب ترین نقش های کمدی: احمد( خانه به دوش)، ناصر (ترش و شیرین)، نادر( بزنگاه)، آقای جبلی(ورود آقایان ممنوع)، ارژنگ صنوبر( نهنگ عنبر ۱ و ۲)

اولین نقش جدی

سال ۸۶ بعد از ۱۲ سالی که مدام کار کمدی کرده بود و همه او را با این نقش ها می شناختند، یک مرتبه در فیلم «قرنطینه» منوچهر هادی نقش یک بیمار سرطانی را بازی کرد. این نقش بسیار کوتاه بود، اما باعث شد تصویر همیشگی عطاران برای مخاطبان بشکند. او در همان سال در فیلم «نشانی» فریدون حسن پور هم در نقش یک دایی بدجنس و بداخلاق بازی کرد، که به دلیل ضعیف بودن فیلم، کلا کارش دیده نشد. اولین نقش جدی که از عطاران خیلی خوب دیده شد، «اسب حیوان نجیبی است» بود که در آن نقش یک پلیس قلابی را بازی می کرد.

بهترین نقش جدی: بهزاد(دهلیز)، بهروز شکیبا/ کمال خسروجردی( اسب حیوان نجیبی است)، رضا کلاش( کلاشینکف)

موفقیت در نقش جدی

با وجود محبوبیت فراوان عطاران، او موفقیت چندانی برای ایفای نقش های جدی نداشته است. او در طی این سال ها در هر فیلمی بازی کرده مردم به خاطرش به سینما رفته اند. حتی آثار متوسط و ضعیف با حضور عطاران میلیاردی می شوند. اما با وجود اینکه وی چندسالی است محبوبیت خارق العاده ای پیدا کرده و عوان سودآورترین بازیگر ایران را به خود اختصاص داده ولی برای نقش های جدی اش بدشانس بوده است. بطوریکه  تاکنون سه بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر شده اما فقط یک بار آن به خاطر نقش جدی اش در «دهلیز» بوده است. از این سه بار او برای فیلم «طبقه حساس» که در آن نقشی کمدی به عهده داشت موفق برای دریافت این جایزه شد.

امیر جعفری(قارچ سمی، میوه ممنوعه، پستچی سه بار در نمیزند، کیفر،نفوذی، زیر هشت، قاعده تصادف، شهرزاد)

از کی کمدین شد؟

 امیر جعفری اولین بار با «بدون شرح» به مردم معرفی شد و آن هم با انواع و اقسام تکه کلام های مختلف و همراهی با فتحعلی اویسی. بعد از آن با «من یک مستاجرم» و «کمربندها را ببندیم» مجددا نقش کمدی بازی کرد و به یکی از معروفترین کمدین های تلویزیون تبدیل شد.

محبوب ترین نقش های کمدی: فرید(بدون شرح)، نادر(چاردیواری)، لطیف(چک برگشتی)

اولین نقش جدی

با ینکه در فیلم های «قارچ سمی» رسول ملاقلی پور یا «جنایت» محمدعلی سجادی بازی کرده بود، اما مردم اولین نقش جدی امیر جعفری را در سریال «میوه ممنوعه» به خاطر می آورند. کسانی که کارهای کمدی او را در تلویزیون دیده بودند، هیچگاه فکر نمی کردند که او به این خوبی بتواند از پس یک نقش سخت در این سریال بر بیاید. موفقیت او در این نقش باعث شد تا از آن به بعد جعفری یکی از بازیگران مطرح کارهای جدی باشد. پس از این مجموعه، او در این سال ها نقش های جدی و بسیار متفاوتی را ایفا کرده و در همه شان هم فوق العاده بوده است.

بهترین نقش جدی: جلال(میوه ممنوعه)، عطا(زیر هشت)، ابی بن بست(کیفر)، فریدون کیانفر ملقب به فری کافر(نفوذی)، سروان آب پرویز(شهرزاد)

موفقیت در نقش جدی

با وجود درخشش در تمام نقش های جدی، موفقیت خاصی از نظر دریافت جایزه نداشته است.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید