کاهش وزن با ۱۰ راهکار طبیعی

کاهش وزن سادهکاهش وزن علمی

کاهش وزن از جمله دغدغه‌های امروزه انسان‌ها شده‌است. با توجه به این که با ماشینی شدن زندگی‌ها تحرک از ما گرفته شده‌است، افزایش وزن امری عادی محسوب خواهد شد. کاهش وزن راهکارهای بسیاری دارد که برخی از آنها طبیعی است و نیازی انجام روش‌های سخت نیست.

کاهش وزن با راهکار طبیعی مانند ورزش کردن، رژیم مناسب و کنترل کالری ورودی به بدن به آسانی هدفی دست یافتنی است. در ادامه این مقاله به بررسی کاهش وزن با ۱۰ راهکار طبیعی خواهیم پرداخت. با توترنگ همراه باشید.

روزه دوره‌ای

این روش کاهش وزن به گونه‌ای است که فرد در بازه‌های زمانی مشخصی غذا نمی‌خورد. تحقیقات نشان داده‌اند که در صورت غذا نخوردن در بازه‌های زمانی مشخص می‌توان شاهد کاهش وزن در فرد بود.

غالبا دو روز در هفته فرد باید در حالت روزه به سر ببرد و تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری در آن روزها وارد بدن او گردد.

در روش دیگری فرد از غذا خوردن در ۱۶ ساعت از شبانه روز خودداری می‌کند و ۸ ساعت باقی‌مانده را می‌تواند آزادانه به غذا خوردن بپردازد.

کاهش وزن با کنترل رژیم غذایی

کنترل رژیم غذایی و میزان فعالیت

افرادی که به دنبال کاهش وزن یا مقابله با اضافه وزن هستند باید به غذاهایی که در طول روز مصرف می‌کنند توجه زیادی بکنند. بهترین راه این است که میزان و مقدار کالری که به صورت روزانه به بدن خود وارد می‌کنند را یادداشت کنند.

امروزه اپلیکیشن‌های زیادی ساخته شده‌اند که به فرد در این زمینه بسیار کمک خواهند کرد. مطالعات نشان داده‌اند که کنترل میزان غذای ورودی به بدن و فعالیت فیزیکی فرد رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند.

غذا خوردن با هوشیاری

کاهش وزن ساده
کاهش وزن با آهسته غذا خوردن

امروزه به دلیل مشغله‌های زیادی که در زندگی افراد وجود دارد و به عبارتی سرعت زندگی افزایش یافته است افراد معمولا بدون توجه به این که کجا و چه حجمی غذا می‌خورند خود را سیر می‌کنند. گاهی ممکن است که هنگام تماشای تلویزیون، پشت میز کار و یا حتی هنگام رانندگی غذای خود را بخورند. این عوامل موجب خواهد شد که فرد متوجه نشود چه حجمی غذا خورده است و در پی آن افزایش وزن پیدا کند.

از جمله روش‌هایی که به شما یادآوری خواهد کرد با هوشیاری غذا بخورید نشستن پشت میز، آرام غذا جویدن، فکر کردن به غذا و بدون حواس‌پرتی غذا خوردن است.

مصرف صبحانه حاوی پروتئین

پروتئین‌ها جز ترکیباتی هستند که فرد با خوردن آن‌ها احساس سیری خواهد کرد. بنابراین مصرف آن در صبحانه باعث خواهد شد که فرد مدت زمان زیادی از روز را سیر بماند.

از جمله مواد غذایی سرشار از پروتئین که می‌توان از آن‌ها برای صبحانه استفاده کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •       تخم مرغ
  •       جو دوسر
  •       مغزها
  •       کره مغزها

محدود کردن مصرف قند و شکر تصفیه شده

قند و شکر یا همان کربوهیدرات‌ها نقش مهمی در چاقی فرد بازی خواهند کرد. در صورتی که فرد از مصرف آن‌ها اجتناب کند بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به سراغ چربی‌ها خواهد رفت در نتیجه کاهش وزن حاصل می‌گردد.

قند و شکر تصفیه شده تحت فرآیندهایی قرار گرفته‌اند که میزان فیبر موجود در آن‌ها را کاهش داده‌اند در نتیجه به راحتی هضم و تبدیل به هورمون انسولین می‌گردند. هر چه انسولین افزایش یابد چربی در بافت‌های بدن بیشتر ذخیره خواهد شد در نتیجه افزایش وزن رخ می‌دهد.

مصرف فیبر

کاهش وزن به کمک میوه و سبزیجات
کاهش وزن به کمک میوه و سبزیجات

فیبر نوعی کربوهیدرات گیاهی است که برخلاف شکر و نشاسته در روده هضم نخواهد شد در نتیجه مصرف زیاد آن موجب سیری فرد می‌گردد. پس بهترین گزینه برا کاهش وزن به شمار می‌رود.

میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات و لوبیا و مغزها غنی از فیبر هستند.

خواب کافی

همه ما نسبت به خواب کافی شبانه آگاهی کافی را داریم. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که خواب کمتر از ۵-۶ ساعت در طول شبانه روز می‌تواند مشکل ساز باشد که یکی از عوارض آن افزایش وزن است.

در صورتی که فرد خواب کمی داشته باشد فرآیند سوخت و ساز بدن او دچار اختلال خواهد شد در نتیجه وزن او افزایش می‌یابد. همچنین هورمون‌های انسولین و کورتیزول که موجب افزایش ذخیره چربی در بدن می‌شوند در اثر کم خوابی افزایش خواهند یافت.

خواب فرد می‌تواند بر هورمون‌های کنترل کننده اشتها نیز تاثیر بگذارند.

کنترل استرس

استرس از جمله عواملی است که ابتدا با ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول موجب کاهش اشتها می‌گردد اما وقتی که استرس به صورت مداوم در فرد وجود داشته باشد، میزان کورتیزول موجود در خون او افزایش می‌یابد و بالا بودن این هورمون اشتهای فرد را افزایش خواهد داد.

برای کنترل بهتر استرس می‌توانید از ورزش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن، پیاده‌روی نیز کمک بگیرید.

ورزش‌های هوازی انجام دهید

کاهش وزن با یوگا
کاهش وزن با یوگا

بهتر است که فقط یک بار در روز ورزش انجام ندهید و سعی کنید که تمرینات خود را به دوره‌های کوتاه‌تر تقسیم کنید اما در طول روز چند بار آن‌ها را انجام دهید. این کار موجب می‌شود که در کل روز سطح سوخت و ساز بدن بالا باشد.

راه‌های ساده برای کاهش وزن

میزان زیادی آب بنوشید

روزانه سعی کنید میزان زیادی آب بنوشید. بهتر است که دیگر نوشیدنی‌های حاوی قند یا الکل را حذف کنید. آب برخلاف این نوع نوشیدنی‌ها هیچ‌گونه کالری و قندی ندارد و علاوه بر این مواد سوخت و ساز بدن را افزایش خواهد داد.

 قبل از ورزش قهوه بنوشید

کافئین موجود در قهوه به فرد انرژی زیادی منتقل می‌کند در نتیجه مدت زمان طولانی‌تری به ورزش اختصاص خواهد داد. هر چه مدت طولانی‌تری ورزش کنید میزان کالری بیشتری خواهید سوزاند.

قارچ مصرف کنید

قارچ یک ماده غذایی غنی از پروتئین است. می‌تواند پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کند بدون این‌که چربی یا کالری با خود وارد کند. افرادی که یک وعده گوشت خود را با قارچ جایگزین می‌کنند، می‌توانند میزان قابل توجهی کاهش وزن در خود مشاهده کنند.

روغن زیتون مصرف کنید

راه های مقابله با افزایش وزن

چربی موجود در روغن زیتون از نوع اسید اولئیک است که می‌تواند حس سیری را به فرد القا کند. در نتیجه از پرخوری دوری خواهد کرد. همچنین امگا تری موجود در آن یک عامل افزایش وزن که همان کلسترول است را از بین خواهد برد.

از عسل و آب لیمو استفاده کنید

عسل و آب لیمو دو ماده خوراکی هستند که برای کاهش وزن توصیه می‌گردند. می‌توانید عسل، آب لیمو و آب گرم را با هم مخلوط کنید و بنوشید. این محلول برای آغاز روز بسیار عالی است.

اگر هر کدام از روش‌های بالا را انجام داده‌اید تجربیات خود را با ما در توترنگ به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

atoosa mirzavandi
نویسندهatoosa mirzavandi

دیدگاهتان را بنویسید