مروری بر بهترین سریال های پلیسی معمایی ایرانی (۱)

سریال های پلیسی ایرانی

سریال های پلیسی همواره از جذاب‌ترین آثار تلویزیونی برای تماشا هستند. در این مطلب به سریال های پلیسی ایرانی موفق پرداخته ایم.

سریال های پلیسی همیشه جذابیت بسیاری زیادی برای مخاطبان آثار سینما و تلویزیون دارند. مخاطبان همواره دوست دارند سر از کار مجرمین و تبهکاران دربیاورند و اتفاقات و پاسخ گره‌های معمایی جنایی را حدس بزنند. در سال‌های اخیر با وجود در دسترس بودن سریال‌های پلیسی روز دنیا، سریال های ایرانی توانی برای رقابت نداشته‌اند اما معدود مواردی که داستان منسجم و قصه جذابی روایت می‌کرده‌اند مور توجه مخاطبان را گرفته‌اند. با وجود اینکه در ایران اغلب تلاش‌های کارگردانان برای ساخت سریال های پلیسی با ناکامی رو به رو شده است، اما در این میان تعدادی از آثار بالاتر از استانداردهای سریال‌سازی ایران بوده‌اند. از این روز در این مطلب از توترنگ قصد داریم به سریال های پلیسی ایرانی موفق ایرانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

شلیک نهایی

سریال های پلیسی ایرانی

 • سال تولید: ۱۳۷۴
 • کارگردان: محسن شاه محمدی
 • بازیگران: داریوش فرهنگ، رضا کیانیان، آتنه فقه نصیری، جمشید اسماعیل خانی و سیروس گرجستانی

خلاصه داستان: شلیک نهایی داستان “سرگرد کلانی” است که مامور پیگیری و دستگیری باندی حرفه‌ای می‌شود که همه نوع خلافی مثل قاچاق را انجام می‌دهد. او متوجه می‌شود یکی از دوستان صمیمی‌اش به نام “جمشید” در این باند حضور دارد. کلانی سعی می‌کند از جمشید کمک بگیرد اما او قبول نمی‌کند و کلانی به ناچار از طریق عواملی، وارد باند شده و با جعل اسناد، اطلاعاتی بدست می‌آورد. رئیس باند، از هویت واقعی سرگرد کلانی مطلع شده و محل تحت مراقب پلیس را به‌موقع، ترک می‌کند اما در انتها، اعضای باند قاچاق دستگیر می‌شوند.

درباره سریال: این سریال اولین و جدی‌ترین سریال پلیسی ایرانی تلویزیون محسوب می‌شود. در این سریال برای اولین بار از پرونده‌های واقعی جنایی برای پرداخت داستان‌های هر اپیزود استفاده شد و همین امر سبب شد مخاطبان بسیاری را پای تلویزیون بنشاند. بعدها شاه محمدی قسمت دوم این سریال را با عنوان «تصمیم نهایی» ساخت که موفقیت فصل اول سریال را در پی نداشت.

 

سر نخ

سریال های پلیسی ایرانی

 • سال تولید: ۱۳۷۵
 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • بازیگران: جهانبخش سلطانی، بهزاد خداویسی، پروین دخت یزدانیان، لیلی رشیدی و ایرج نوذری

خلاصه داستان: سرنخ ماجراهای یک پلیس اصفهانی به نام امیرحسین اوصیا با بازی جهانبخش سلطانی به همراه دستیارش مصطفی با بازی بهزاد خداویسی است که به کمک هم سعی در حل معماهای جنایی دارند.

درباره سریال: این سریال از جمله سریال‌ های پلیسی ایرانی است که با درونمایه مفرحی مجموعه جذابی را برای مخاطبان رقم زده بود. حتی با گریم و داستان‌های متفاوت این مجموعه در سریال طنز سیب خنده شوخی شد.

 

کارآگاه علوی

سریال های پلیسی ایرانی

 • سال تولید: ۱۳۷۵
 • کارگردان: حسن هدایت
 • بازیگران: احمد نجفی

خلاصه داستان: کارآکاه علوی یک کارآگاه باهوش و باوجدان در سیستم فاسد نظمیه است که به دنبال کشف حقایق و دستگیری مجرمین و جنایتکاران است. قصه‌ها اپیزودیک و در تهران سال‌های ۱۳۰۸ تا ۱۳۳۰ روایت می‌شود.

درباره سریال: کارآگاه علوی از جمله محبوب‌ترین سریالی های پلیسی کارآگاهی ایرانی است و فصل اول آن آنقدر با استقبال مواجه شد که عوامش تصمیم گرفتند فصل دوم را هم بسزاند. با اینکه فصل دوم در حد و اندازه‌های فصل اول نبود، اما باز هم مخاطبان خاص خود را داشت. از روی این سریال بازی کامپیوتری هم ساخته شده است.

 

پلیس جوان

سریال های پلیسی ایرانی

 • سال تولید: ۱۳۸۰
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • بازیگران: داریوش ارجمند، شهاب حسینی، مریلا زارعی و فرهاد اصلانی

خلاصه داستان: یونس، پلیس جوانی است که پدرش قاضی دادگستری بوده و به طرز مشکوکی به قتل می‌رسد. او به انگیزه‌ی کشف راز قتل پدر و نیز به توصیه مادرش، بعد از به هم خوردن مراسم عقد با دختر عمویش نیلوفر، با دلی شکسته وارد دانشکده‌ی پلیس می‌شود و بعدها به عنوان ستوان آگاهی مشغول به کار می‌شود. او در خلال جستجوهایی که برای کشف راز قتل پدرش انجام می‌دهد متوجه مواردی می‌شود…

درباره سریال: سریال «پلیس جوان» اولین اثر پلیسی معمایی سیروس مقدم بود که توانست با روایت پرونده‌های پلیسی جذاب و بازیگران توانمندی چون شهاب حسینی، داریوش ارجمند و مریلا زارعی با استقبال مخاطبان رو به رو شود. آن روزها بازیگران این مجموعه هنوز به ستارگان بزرگ سینما تبدیل نشده بودند ولی نشان دادند که آینده‌ای درخشان در انتظارشان است.

 

خواب و بیدار

سریال های پلیسی ایرانی

 • سال تولید: ۱۳۸۰
 • کارگردان: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: مهدی فخیم زاده، رویا نونهالی، دانیال حکیمی، محمد صادقی و لادن طباطبایی

خلاصه داستان: توران که به ناتاشا شهرت دارد و یک خلاف کار حرفه‌ای می‌باشد، پس از سالها به ایران بازمی‌گردد. او با عبدالله پلنگ که یک خلاف کار سابقه دار بوده و سالهاست کار خلاف را کنار گذاشته‌است، شروع به سرقت مسلحانه می‌کنند، پس از مدتی پسر عبدالله دستگیر شده و در یک سرقت مسلحانه، داماد او توسط پلیس زخمی می‌شود و ناتاشا نیز عبدالله را به کشتن داماد زخمی اش وادار می‌کند، پس از قتل وی توسط عبدالله، خود او نیز در چاه خانه پدرخوانده ناتاشا به طرز مهیبی کشته می‌شود، پس از قتل عبدالله پلنگ توسط ناتاشا، خود او نیز تحت تعقیب قرار می‌گیرد و…

درباره سریال: «خواب و بیدار» را شاید بتوان جزو سه سریال پلیسی برتر تاریخ تلویزیون قرار داد. مهدی فخیم زاده بعد از چند تجربه تاریخی، به ناگهان تغییر ژانر داد و با استفاده از داستان‌های واقعی پلیسی و خلق صحنه‌های اکشن، توانست استانداردهای سریال‌ های پلیسی را در تلویزیون بالا ببرد. در این سریال برای اولین بار یک خلافکار حرفه‌ای زن و همچنین یک پلیس زن باهوش و توانمند تصویر شده بود که در سریال های پلیسی ایرانی قبل از آن سابقه نداشت. همین تفاوت‌ها و البته خلاقیت و توانمندی بالای فخیم زاده و بازیگرانش «خواب  و بیدار» را به اثری ماندگار تبدیل کرد.

 

دایره تردید

سریال های پلیسی ایرانی

 • سال تولید: ۱۳۸۳
 • کارگردان: امیر قویدل، خشایار الوند و اسماعیل فلاح‌پور
 • بازیگران: فرامرز صدیقی، علیرضا اوسیوند، رضا نظری، بهزاد خداویسی و داوود رشیدی

خلاصه داستان: هر قسمت از سریال دایره تردید یک ماجرای پلیسی روایت می‌شود. داستان‌های سریال دایره تردید عموماً به ماجراهای جنایی مربوط می‌شوند و در هر قسمت یک اتفاق رخ می‌دهد که آن ماجرا توسط کارآگاه پلیس و دستیارانش کشف رمز شده و متهمین دستگیر می‌شوند.

درباره سریال: «دایره تردید» را شاید نتوان یک سریال پلیسی خارق‌العاده توصیف کرد، اما در حد و اندازه‌های یک سریال پلیسی خوب و قابل قبول، موفق ظاهر شد. این سریال بعد از پخش از شبکه یک سیما، از شبکه جام‌جم هم روی آنتن رفت.

در این مطلب سعی کردیم به تعدادی از بهترین سریال های پلیسی ایرانی بپردازیم. در قسمت دوم این پرونده ۶ سریال دیگر پلیسی معمایی تماشایی ایرانی را معرفی و مرور خواهیم کرد. با توترنگ همراه باشید…

 

دیدگاهتان را بنویسید