علائم کم آبی بدن را می‌دانید؟

در ماه تابستان باید به میزان آب بدنتان توجه ویژه ای داشته باشید. علائم کم آبی بدنتان را بخوانید.

علائم کم آبی بدن

کم آبی بدن یکی از مهم‌ترین علائم بدن می‌باشد اگر به کم آبی بدنتان توجه نکنید ممکن است دچار مشکلات جدی شوید. کم آبی بر روی همه بدن تاثیر می‌گذارد. بیماری هایی نظیر کم حافظگی، یبوست و… گرفته تا پیری زودرس پوست و چروک شدن قسمت های مختلف آن. ۲/۳ وزن بدن از آب تشکیل شده است. تمام سلول ها، اعضا و بافت های بدن برای عملکرد و ادامه حیات به آب وابسته هستند. آب کافی باعث بینایی خوب، بهبود عملکرد مغز، زیبایی پوست و مو و جوانسازی صورت، طراوت لب ها و پوست بدن، روان کردن حرکات مفاصل، دفع سموم و پاکسازی بدن، جذب مواد مغذی، تامین اکسیژن، رساندن آب و مواد مغذی به سلول هاف بهبود عملکرد کلیه و دیگر موارد می شود. خوردن آب کافی در همه روز های سال به خصوص در این روز های گرم و آفتابی به شدت توصیه می شود و تقریبا می توان گفت مورد اولیه و مهم در تمام توصیه های زیبایی و سلامت همین نوشیدن آب است. اگر بتوانی در این روز ها این آب را به صورت دیتاکس (آب سم زدا در ترکیب با مواد طبیعی که باعث سم زدایی و کاهش وزن می شود) مصرف کنی که می شود نور علی نور. بدن ما هر روز مقداری آب را از طریق تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می دهد و برای اینکه بدن به فعالیت مناسب خود ادامه دهد، باید با نوشیدن مایعات و خوردن غذا های آبدار، ذخایر آب بدن دوباره پر شوند تا دچار کم آبی در این روز های گرم و پر حرارت نشویم. کم آبی بدن می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد و قسمت های مختلفی از بدن را درگیر خود کند. خوردن روزانه ۸ لیوان آب حداقل میزان آبی است که باید مصرف کنیم و در کنار آن باید حتما از میوه های تازه که حاوی درصد زیادی از آب هستند نیز استفاده کنیم. علائم کم آبی بدن، همیشه واضح و آشکار نیستند. برخلاف تصور عموم، تنها احساس تشنگی، نشانه کمبود آب نیست؛ بلکه بدن، با علائم و نشانه های دیگری نیز به تو هشدار می دهد که نیاز به آب بیشتری دارد. در ادامه با هم برخی از این علائم را مرور می کنیم.

۱. احساس گرسنگی غیر طبیعی

گاهی اوقات، کمبود آب در بدن به صورت گرسنگی ظاهر می شود و مغز، احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرد. علائم کم آبی، بسیار شبیه گرسنگی است و هنگامی که آب بدن کاهش می یابد، احساس گرسنگی و میل به غذا خوردن در شما تقویت می شود. بهتر است پیش از غذا خوردن، لیوانی آب بنوشی تا مطمئن شوی هشدار بدن به کم آبی نیست.

۲. احساس خستگی بی دلیل و مداوم

کم آبی، منجر به کاهش سطح انرژی و عملکرد بدن می شود؛ در نتیجه به شدت احساس ضعف و خستگی می کنی.

۳. عدم کاهش وزن

از آنجایی که مصرف آب، باعث سوزاندن چربی و کالری در بدن می شود، بدن هنگام مواجه شدن با کمبود آب، تمایل به حفظ و ذخیره چربی پیدا می کند. نوشیدن آب کافی مانع پرخوری می شود.

از دیگر نشانه های کم آبی بدن می توان به تیرگی رنگ ادرار، خشکی پست و همچنین یبوست اشاره کرد. به تمام این علائم دقت کن و هشدار بدنت را جدی بگیر.

سردرد و سرگیجه، عدم تمرکز، بوی بد دهان، یبوست و سوء هاضمه، میل شدید و ناگهانی به غذا، احساس خستگی و بی حالی، درد مفاصل و عضلات، گرفتگی عضلات و افزایش ضربان قلب و خشکی لب ها نیز از جمله دیگر موارد و نشانه های کم آبی بدن هستند.

مقالات مرتبط در توترنگ:

دتاکس واتر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید