ضرورت استفاده از ضد آفتاب

اهمیت استفاده ضد آفتاباهمیت استفاده از ضد آفتاب

اهمیت استفاده از ضد آفتاب بر کسی پوشیده نیست و هرکسی تا حدودی در مورد علت و فواید استفاده از ضد آفتاب اطلاعاتی دارد. نور خورشید دارای اشعه‌های فرابنفش و مادون قرمز می‌باشد که برخورد آن‌ها با پوست می‌تواند ایجاد بیماری‌های خطرناک پوستی در فرد کند.
در ادامه این مقاله شما را بیشتر با ضرورت استفاده از ضد آفتاب آشنا خواهیم کرد. با توترنگ همراه باشید.

اولین موردی که قبل از تهیه یک ضد آفتاب با آن برخورد خواهید کرد SPF خواهد بود. ضد آفتاب‌ها دارای SPF های متفاوتی هستند. این عدد نشان دهنده قدرت حفاظت آن کرم ضد آفتاب در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید می‌باشد.
هر چه قدر که عدد SPF بالاتر باشد نشان دهنده بهتر بودن آن محصول نیست. بدون توجه به عدد SPF هر دو ساعت یک بار باید آن را تمدید کرد زیرا قدرت حفاظت کنندگی آن کاهش خواهد یافت.
برای پوست‌های مختلف، زنان، کودکان، زنان باردار و افرادی که دارای پوست حساس هستند ضدآفتاب‌های مخصوص وجود دارد. پس بهتر است قبل از تهیه به این موارد دقت کنید.

علت استفاده از ضد آفتاب
علت استفاده از ضد آفتاب

اهمیت استفاده از ضد آفتاب

همه ما به صورت روزانه در معرض اشعه نور خورشید قرار می‌گیریم و اجتناب از آن غیر ممکن است. علاوه بر نور خورشید صفحه‌های نمایش موبایل، لپ تاپ و دیگر صفحه نمایش‌ها اشعه‌های مضری از خود ساطع می‌کنند که برای پوست مضر هستند.
پس اهمیت استفاده از ضد آفتاب چند برابر خواهد شد. به همین دلیل استفاده از یک ضد آفتاب مناسب امری مهم برای سلامت پوست محسوب می‌شود.

تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت

پوست یک عضو زنده و تنفسی بدن است که عبور برخی از مواد از درون بدن به بیرون را ساده می‌کند. اگر در مسیر این راه‌های خروجی که در پوست وجود دارند چربی تجمع یابد در عملکرد پوست مشکل به وجود خواهد آمد.
تجمع بیش از اندازه چربی در پوست موجب ایجاد جوش و آکنه خواهد شد. جوش علاوه بر تخریب بافت پوست می‌تواند صدمات روحی روانی نیز به فرد وارد کند.

پیشتر ضد آفتاب‌ها به دلیل پر کردن منافذ پوست صورت موجب ایجاد جوش و آکنه در صورت می‌شدند اما امروزه محصولاتی تهیه می‌شوند که فاقد چربی هستند. در اصل آن‌ها مخصوص پوست‌های آکنه دار و چرب تهیه می‌کنند.
فراموش نکنید که مبادا به دلیل ایجاد جوش در صورت از استفاده از ضد آفتاب خودداری کنید. زیرا اهمیت ضد آفتاب در محافظت از پوست در برابر نور خورشید امری انکار ناپذیر است.

فواید استفاده از ضد آفتاب

فواید استفاده از ضد آفتای
فواید استفاده از ضد آفتاب

 حفاظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید

استفاده از ضد آفتاب مانع از تامین ویتامین D مورد نیاز بدن که از راه نور خورشید تامین می‌گردد نخواهد شد. امروزه ضد آفتاب‌ها را به گونه‌ای تهیه می‌کنند که تنها از ورود اشعه‌های فرابنفش و مضر جلوگیری خواهند کرد.

جلوگیری از پیری زودرس پوست

پیری پوست و ایجاد چین و چروک در پوست با افزایش سن امری عادی است اما می‌توان با مراقبت از آن این روند طبیعی را به تاخیر انداخت. یکی از راهکارهای جلوگیری از پیری زود درس استفاده از کرم ضد آفتاب است.

کاهش ابتلا به سرطان پوست

گاهی افراد از کرم ضد آفتاب فقط برای جنبه آرایشی استفاده می‌شود اما بهتر است که اهمیت استفاده از ضد آفتاب را جدی بگیریم و برای جلوگیری از سرطان ملانوما به صورت منظم‌‌تر از آن استفاده کنیم. این نوع سرطان رایج‌ترین نوع سرطان پوست در میان زنان است.

کاهش چروک روی پوست

شاید تاکنون شما هم افرادی را در زندگی خود دیده‌اید که با وجود سن کم اما مقدار زیادی چین و چروک بر روی پوست‌شان قابل دیدن است. این افراد ساعات زیادی را در معرض نور خورشید سپری می‌کنند بدون این که از محافظ‌های پوست استفاده کنند. این موضوع به سادگی اهمیت استفاده از ضد آفتاب را به ما نشان خواهد داد.

جلوگیری از آفتاب سوختگی

ضد آفتاب برای کودکان
ضد آفتاب برای کودکان

آفتاب سوختگی از مشکلات رایج فصول گرم سال است. آفتاب سوختگی علاوه بر خارش، قرمزی، تورم و سوزش پوست می‌تواند موجب ایجاد سرطان پوست گردد. برای در امان ماندن از این بیماری استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید.

بهبود و سلامت پوست

پوست ما حاوی پروتئین‌های ضروری از جمله کلاژن، الاستین و کراتین است که با استفاده از کرم ضد آفتاب می‌توانید به راحتی از آن‌ها در برابر نور خورشید محافظت کنید.این پروتیئن‌ها به شادابی و جوان ماندن پوست بسیار کمک خواهند کرد و وجودشان ضروری است.

نحوه استفاده از ضد آفتاب

سعی کنید ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تمام نواحی که در تماس با نور خورشید قرار خواهند گرفت را ضد آفتاب بمالید.
بعد از شنا و عرق کردن حتما ضد آفتاب خود را تجدید کنید.
هنگام شنا کردن در استخرهای رو باز حتما از ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید.

تاثیر هوای سرد بر اشعه فرابنفش

پرتوهایی که عامل آفتاب سوختگی هستند طی ماه‌های سرد سال شدت و قدرت کمتری دارند اما پرتوهای ایجاد کننده سرطان در کل سال قدرت خود را حفظ خواهند کرد.
فراموش نکنید که اگرچه در ماهای سرد لباس بیشتری می‌پوشید اما صورت و دست‌های شما باز هم در معرض نور خورشید قرار دارند.

علت استفاده از ضد آفتاب در زمستان

عبور پرتو فرابنفش از شیشه

در فصول سرد سال به دلیل سرد بودن برخی از افراد تمایل دارند که از نور خورشید در حالی که پشت شیشه هستند بهره ببرند. باید در نظر داشته باشید که شیشه قادر نخواهد بود از نفوذ اشعه فرابنفش جلوگیری کند.

ضد آفتاب چلوگیری از آفتاب سوختگی
ضد آفتاب جلوگیری از آفتاب سوختگی

بازتاب پرتوهای فرابنفش توسط برف

برف می‌تواند درصد زیادی از اشعه‌های مضر خورشید را بازتاب دهد. پس هنگام بارش برف و یا موقع اسکی کردن حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

نازک شدن لایه اوزون

لایه اوزون از ما در برابر نور خورشید محافظت می‌کند اما همین لایه هم در فصول سرد سال به نازک‌ترین حد خود خواهد رسید در نتیجه نباید از اهمیت ضد آفتاب در این فصل غافل شد.

استفاده از ضد آفتاب در ارتفاعات

فراموش نکنید که با قرار گرفتن در ارتفاعات بیشتر در معرض نور خورشید هستید پس حتما هنگام کوهنوردی از ضد آفتاب استفاده کنید.
آیا تاکنون تجربه‌ای از مصرف ضد آفتاب داشته‌اید که بتواند به بقیه کمک کند؟ آن را با ما در توترنگ به اشتراک بگذارید.

atoosa mirzavandi
نویسندهatoosa mirzavandi

دیدگاهتان را بنویسید