این روزها ضد آفتاب را فراموش نکنید!

ضرورت استفاده از ضد آفتاب را در این مقاله با یکدگیر می‌خوانیم.

کرم ضد آفتاب یکی از مهم‌ترین وظایفی می‌باشد که شکا هنگام خروج از خانه باید مدنظر داشته باشید. چرا همه متخصصان پوست از ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب می‌گویند؟ چرا همیشه بر استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود؟

منبع اصلی تولید ویتامین D نور خورشید می‌باشد، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. این باعث تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن، شکل گیری و تولید سلول های خونی و استحکام استخوان ها می شود. پزشکان توصیه می کنند در طول روز حداکثر ۱۵ دقیقه جذب نور آفتاب از طریق پوست بدن با استفاده از کرم ضد آفتاب لازم است. بنا به گزارشات پزشکی، بیشترین مشکلات پوستی ناشی از اشعه UV نور آفتاب است که بر خلاف تصور عموم نه تنها در تابستان، بلکه این اشعه در روز های ابری و همچنین از سطوحی مانند برف، آب، شن و سیمان نیز به طور غیر مستقیم منعکس می شود و می تواند همان تأثیر آفتاب تابستان را داشته باشد.

لایه اوزون از برخورد مستقیم اشعه UV به سطح زمین جلوگیری می کند. با نازک شدن لایه اوزون، تاثیرات مخرب این اشعه به بدن انسان افزایش یافته و ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب بیشتر احساس می شود. در واقع کرم های ضد آفتاب با جلوگیری از تخریبکلاژن و الاستیسیته (انعطاف پذیری پوست)، روند پیری زودرس پوست را کاهش می دهند و در زیبایی و جوان ماندن پوستت بسیار موثر است.

اولین قدم برای استفاده از کرم های ضد آفتاب، شناخت نوع پوست و مشورت با پزشک است زیرا این کرم‌ ها با توجه به نوع پوست و شدت آفتاب درجه بندی شده و دارای SPF مختلفی هستند. SPF فاکتور محافظت کننده از اشعه خورشید است. معمولا کرم ضد آفتاب در طول روز باید چندین بار تکرار شود. برای پوست های روشن کرم ضد آفتاب با SPF بالا و برای پوست‌ های تیره SPF پایین ‌تر توصیه می شود. برخی از این کرم‌ ها علاوه بر محافظت از پوست، حاوی کرم پودر نیز هستند که به آن ها ضد آفتاب رنگی گفته می شود.

SPF

Spf مخفف Sun protecton factor است که به معنای میزان محافظت در برابر آفتاب بوده و مقدار قدرت ضد آفتاب در برابر نفوذ اشعه های خورشید را نشان می دهد. معمولا اس پی اف ضد آفتاب ها از ۳۰ تا ۹۰ بوده که رایج ترین آن بین ۳۰ تا ۵۰ است.

انواع ضد آفتاب های ایرانی: “آردن”، “مدیسان”، “الارو”، “سنیره”، “دکتر ژیلا”، “سی گل” و “مدیلن” است که اتفاقا تعداد افراد راضی از این محصولات نیز کم نیستند.

ضد آفتاب های خارجی: “LIERAC” “MURAD” ,”URIAGE ،”L’OREAL” ,”ESTHEDERM” ,”GUINOT”, “EUCERIN” است که می توانی با توجه به نوع پوستت از این کرم ها نیز استفاده کنی. یکی دیگر از ضد آفتاب بسیار پر طرفدار که من خودم به شخصه با پوست چربی که دارم از آن استفاده کردم و راضی بودم، ضد آفتاب ایزدین است که تنها ضد آفتابی بود که به هیچ عنوان روی پوست چرب، چرب نمی شود و ایجاد احساس سنگینی نمی کند؛ ضمن آنکه آبرسانی خوبی برای پوست انجام می دهد.

چند نکته مهم در رابطه با استفاده از کرم ضد آفتاب

اگر پوست چربی داری حتما باید از ضد آفتاب مخصوص پوست چرب و فاقد روغن استفاده کنی؛

ضد آفتاب باید هر دو ساعت یک بار تمدید شود؛

هنگام آفتاب گرفتن نیز حتما باید برای صورتت از ضد آفتاب استفاده کنی و برای بدنت هم یا روغن برنزه حاوی spf تهیه کن یا این یک ضد آفتاب ملایم با spf 20 یا ۳۰ تهیه کن و قبل از روغن آفتاب آن را روی پوستت به خصوص قسمت های برجسته مانند کتف و سر زانو ها که زود تر از قسمت های دیگر می سوزد، بزن. این کار از آفتاب سوختگی پوست، خشکی و پوست پوست شدن آن جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید