سریال های عاشقانه ایرانی در دهه ۹۰ ؛ از شهرزاد تا همگناه !

سریال های عاشقانه ایرانی

در دهه اخیر تعداد سریال‌های جذابی که مخاطبان را با خود همراه کرده است، بسیار کم تعداد هستند. در این میان سریال های عاشقانه ایرانی همیشه برای مخاطبان جذابیت زیادی داشته است. در ادامه تعدادی از سریال‌های عاشقانه را در دهه ۹۰ مرور می‌کنیم.

سریال‌ های عاشقانه ایرانی در دهه های قبل بسیار بیشتر و جذاب‌تر از دهه ۹۰ بودند، اما در میان سریال‌های پرمخاطب ایرانی دهه اخیر هم سریال‌ های عاشقانه ایرانی پیدا می‌شود. سریال های عاشقانه همواره حذابیت زیادی برای مخاطبان و تماشاگران دارند و بیننده را تا آخر قصه با خود می‌کشانند تا بداند بالاخره نتیجه رابطه عاشق و معشوق چه می‌شود. نکته قابل توجه در سریال های عاشقانه دهه اخیر، وجود روابط مثلثی و بعضا مربعی و چندطرفه است که گاهی انتقادات برخی رسانه‌ها و فعالان فرهنگی را هم در پی داشته، اما آمار مخاطبان و استقبال مردم نشان می‌دهد اینگونه سریال های عاشقانه ایرانی برای مردم جذابیت زیادی دارد و همیشه پیگیرش هستند. با توترنگ و این پرونده همراه باشید تا با جذاب‌ترین سریال های عاشقانه ایرانی در دهه اخیر آشنا شوید.

سریال ایرانی عاشقانه

سریال های عاشقانه ایرانی

 

شهرزاد

سریال عاشقانه شهرزاد

 • سال ساخت: از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶
 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی و نغمه ثمینی
 • بازیگران: شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، مصطفی زمانی، مهدی سلطانی، پرویز فلاحی‌پور، پانته‌آ پناهی‌ها و علی نصیریان

شهرزاد قطعا محبوب‌ترین و جذابترین سریال عاشقانه ایرانی در دهه ۹۰ است. سریالی جذاب که حسن فتحی بر اساس تجربه‌ای که در ساخت آثاری چون مدارصفردرجه و شب دهم به دست آورده بود، آن را برای نمایش خانگی ساخت و تا مدت‌ها دوشنبه‌های مردم ایران را به دوشنبه‌های شهرزادی تبدیل کرد. روایت قصه‌ی عاشقانه‌ی فرهاد دماوندی و شهرزاد سعادت در روزهای ملتهب سال ۱۳۳۲ و نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق شروع این سریال جذاب بود. پدران این دو جوان عاشق، گوش به فرمان و مطیع فرد قدرتمندی به نام بزرگ‌آقا بودند و همین اطاعت بی‌چون‌و‌چرا، باعث شد چندین بار فرهاد را از شهرزاد جداکنند. در سوی دیگر ماجرا، قباد دیوان‌سالار که از زندگی خود با شیرین دیوان‌سالار رضایتی نداشت، وقتی مجبور شد به دستور عمویش با شهرزاد ازدواج کند، عاشق شهرزاد شد و بدین ترتیب مثلث عاشقانه‌ای میان فرهاد، شهرزاد و قباد شکل گرفت که محوز اصلی سه فصل سریال پرمخاطب «شهرزاد» بود. البته در طول سریال، به اتفاقات سیاسی و تاریخی هم پرداخته می‌شد و داستان زندگی شخصیت‌های فرعی هم روایت می‌شد. در میان کاراکترهای فرعی داستان، روایت عشق میان نصرت و شربت هم بسیار دیدنی و جذاب از کار درآمده بود.

 

مانکن

سریال های عاشقانه ایرانی جدید

 • سال ساخت: ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸
 • کارگردان: حسین سهیلی‌زاده
 • نویسنده: بابک کایدان
 • بازیگران: امیرحسین آرمان، نازنین بیاتی، مریلا زارعی، فرزاد فرزین، حسین پاکدل و محمدرضا فروتن

آخرین سریال منتشر شده به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده دوباره این کارگردان را به اوج برگرداند. سهیلی‌زاده که خالق آثار پرمخاطبی چون «ترانه مادری»، «دلنوازان»، «فاصله‌ها» و «آوای باران» در تلویزیون بود، بعد از چند تجربه ضعیف و ناموفق، تصمیم گرفت برای روایت داستانی ملتهب‌تر و جذاب‌تر، به شبکه نمایش خانگی بیاید. «مانکن» با اینکه فیلمنامه خیلی قوی نداشت، اما در برهوت سریال‌ های عاشقانه ایرانی غنیمت بود. کاوه صوفیان با بازی امیرحسین آرمان برای اینکه بتواند بدهی‌های پدرش را بپردازد و او را از زندان آزاد کند، تن به ازدواج با زنی میانسال و بزرگتر از خودش (مریلا زارعی) می‌دهد و برای این کار رابطه‌اش را با همتا (نازنین بیاتی) به هم می‌زند. در پی این اتفاق همتا اسیر مردی به نام اخگر و سواستفاده‌های او می‌شود و کاوه هم متوجه می‌شود کتایون صوفیان فقط به قصد زمین زدن پدرش او را بهبردگی خود درآورده است.  همتا و کاوه دوباره خیلی زود همدیگر را پیدا می‌کنند، اما حالا مشکلات و خطرات بسیاری آنها را تهدید می‌کند. «مانکن» جزو پرمخاطب‌ترین سریال‌های عاشقانه در سال گذشته بود.

 

همگناه

سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹
 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: محسن کیایی و علی کوچکی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، پدرام شریفی، محسن کیایی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، روشنک گرامی و هدیه تهرانی

«همگناه» را هم می‌توان در زمره سریال های عاشقانه ایرانی جذاب قرار داد. این سریال که به تازگی به پایان رسیده است و شاید فصل‌های بعدی آن هم ساخته شود، روابط عاشقانه زیادی را در دل خود جای داده است. این سریال ماجرای زندگی خاندان صبوری و در اصل فریبرز صبوری است که یک مامور پلیس است و ۲۸ سال است که به دنبال فرزند خود و زن سابقش می‌گردد و بالاخره بر اثر اتفاقی او را پیدا می‌کند، غافل از اینکه پسرش بزرگترین مجرم در زمینه جعل سند و پول است. هر کدام از اعضای این خاندان قصه‌ای پیچیده دارند و سعی می‌کنند مشکلات خود را حل کنند. یکی دیگر از روابط عاشقانه‌ای که در این سریال به شدت مورد توجه قرار گرفت، عشقی نامتعارف بین پسری جوان به نام آرمان (با بازی محسن کیایی) و زنی میانسال به نام زیبا (هدیه تهرانی) بود که مخاطبان زیادی را با خود همراه می‌کرد.

 

بانوی عمارت

سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷
 • کارگردان: عزیزالله حمید‌نژاد
 • نویسنده: احسان جوانمرد
 • بازیگران: حسام منظور، مریم مومن، پانته‌آ پناهی‌ها، نیکی نصیریان، اندیشه فولادوند، غزل شاکری و علیرضا شجاع‌نوری

در سال ۱۳۹۷، بعد از مدت‌ها صدا و سیما سریالی عاشقانه و تاریخی روانه آنتن خود کرد که وایتگر ملودرامی عاشقانه در مقطعی از تاریخ دوران قاجار است. البته علاوه بر ماجرای عاشقانه، در این بستر به مهم‌ترین حادثه سیاسی آن زمان یعنی ترور ناصرالدین شاه توسط میرزا رضا کرمانی هم پرداخته می‌شود که از دیگر جذابیت‌های مضمونی این سریال است. در زمان پخش تعدادی از رسانه‌ها و مخاطبان این سریال را تقلیدی از سریال «شهرزاد» دانستند، اما جوانمرد نویسنده این کار عنوان کرد قصه‌ی «بانوی عمارت» قبل از ساخت «شهرزاد» نوشته و ثبت شده است. این روزها، حسن فتحی و احسان جوانمرد در تدارک سریالی به نام «جیران» برای شبکه نمایش خانگی هستند.

 

پدر

سریال های عاشقانه ایرانی جدید

 • سال ساخت: ۱۳۹۷
 • کارگردان: بهرنگ توفیقی
 • نویسنده: حامد عنقا
 • بازیگران: سینا مهراد، مهدی سلطانی، لعیا زنگنه، بیژن امکانیان و ریحانه پارسا

حامد عنقا و بهرنگ توفیقی که چند سالی می‌شود به یک تیم تبدیل شده‌اند و چندین سریال را برای تلویزیون و سریال «آقازاده» را هم برای شبکه نمایش خانگی ساخته‌اند، در سال ۱۳۹۷ سریالی عاشقانه و البته پرحاشیه برای شبکه دوم سیما تدارک دیدند. داستان درباره عشق دختری با اعتقادات مذهبی ضعیف به پسری مومن و متدین در دانشگاه  و ازدواج این دو نفر و اتفاقات غیرمترقبه بعدش بود. آن زمان سریال «پدر» با وجود ضعف‌های فراوان، به سریالی پربیننده  و پرمخاطب تبدیل شد. جنجال‌های ریحانه پارسا پس از پخش این سریال و همچنین سکانس‌های شعاری آن هم انتقاداتی را در پی داشت، اما در برهوت سریال‌سازی تلویزیون در یک دهه اخیر اثری قابل تامل و موفق محسوب می‌شود.

 

 

دل

سریال های عاشقانه ایرانی

 • سال ساخت: ۱۳۹۸
 • کارگردان: منوچهر هادی
 • نویسنده: بابک کایدان و میثم کایدان
 • بازیگران: حامد بهداد، ساره بیات، یکتا ناصر، سعید راد، مهراوه شریفی‌نیا، کوروش تهامی و بیژن امکانیان

سریال «دل» که پخش آن از اواخر سال گذشته آغاز شده و هنوز تعدادی از قسمت‌های آن باقیمانده است را هم می‌توان در میان سریال های عاشقانه ایرانی دهه ۹۰ قرار داد. با اینکه به ریتم کند و قسمت‌های اضافی و پر از موزیک ویدئوی «دل» انتقادات بسیاری وارد است، اما نمی‌توان محبوبیت این سریال و تمایل مخاطبان برای دانستن سرنوشت آرش، رستا، آوا و سایر شخصیت‌های این سریال را نادیده گرفت. «دل» ماجرای دختری است که بعد از یکبار بهم زدن عقدش با پسری پولدار، در شب عروسی‌اش با این پسر ربوده و به او تجاوز می‌شود. در حالیکه همه در شب عروسی منتظر ورود عروس و داماد هستند، خبری از عروس نیست و داماد حیران و سرگردان با خانواده‌اش تماس می‌گیرد تا مراسم را تمام و از مهمانان معذرت‌خواهی کنند. رفته رفته در ادامه داستان رازهای مختلف کنار می‌رود و روابط عاشقانه‌ای برای مخاطب رونمایی می‌شود. منوچهر هادی پس از سریال «عاشقانه»، با سریال «دل» سعی کرد موفقیت اثر قبلی‌اش را تکرار کند که تا حدود زیادی موفق بود. هرچند از نظر کیفیت به هیچ‌وجه به پای آثاری چون «شهرزاد» و «همگناه» نمی‌رسد.

سریال عاشقانه شهرزاد

در این مطلب سعی کردیم برترین و بهترین سریال های عاشقانه ایرانی را با هم مرور کنیم و با یادآوری معرفی این سریال‌ها، به شما کمک کنیم تا اگر خواستید سراغ سریال های عاشقانه جذاب بروید، حتما این سریال ها را تمام کنید و آنها از دست ندهید. در انتهای این مطلب از شما مخاطبان عزیز مجله توترنگ تقاضا داریم نظرات و پیشنهادات خود را درباره سریال های عاشقانه ایرانی و سایر پرونده‌های سینمایی توترنگ با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید