داروی سرترالین چیست؟

آیا می دانید داروی سرترالین چیست؟ در این مقاله در مورد سرترالین بیشتر بدانید.

سرترالین Sertraline  یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که استفاده از آن برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی و اختلال استرس پس از سانحه پذیرفته شده‌ است.

سرترالین توانایی بالا بردن اشتها تا یک مقدار خاصی نیز دارد. همچنین باعث بهبود خواب و بالا رفتن انگیزه افراد برای انجام کارهای روزانه‌یشان می‌شود.

داروی سرترالین از جمله داروهایی می‌باشد که از طریق خوراکی جذب بدن می‌شود و از طریق ادرار و مدفوع از بدن خارج می‌شود.

حساسیت دارویی به سرترالین

داشتن عارضه نسبت به قرص سرترالین بسیار نادر و شایع می‌باشد اما باید بدانید که اگر حساسیت دارویی در خود مشاهده کردید به سادگی از کنار آن نگذرید. در صورت مشاهده هرگونه علائمی که در ادامه ذکر میشود سریعا خود را به یک مرکز درمانی برسانید.

واکنش پوستی نظیر زدن جوش های ریز

تورم لب ها و صورت

سرگیجه شدید

تنگی نفس

نحوه مصرف صحیح قرص سرترالین

دوز قرص سرترالین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می‌نمایید وابسته می‌باشد. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. همچنین باید از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.

مصرف داروی سرترالین همراه غذا می‌تواند عوارضی نظیر تهوع را تا حدودی کاهش دهد. در صورتی که مصرف این دارو موجب خواب‌آلودگی شما گردد ممکن است پزشک شما به شما توصیه نماید تا این دارو را قبل از رفتن به رختخواب و خواب مصرف نمایید.

نکاتی که در رابطه با مصرف سرترالین باید بدانید

 1. برای دستیابی به اثر ضدافسردگی دارو ممكن است تا ۴ هفته زمان لازم باشد.از قطع مصرف ناگهانی دارو باید خودداری كرد و بهتر است مصرف آن تحت نظر پزشک بوده و به تدریج قطع شود.

  به دلیل احتمال بروز سرگیجه، اختلال در تصمیم‌گیری، تفكر و مهارت‌های حركتی، تا روشن شدن اثرات دارو در بیمار، هنگام رانندگی یا انجام كارهایی كه نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.

  بیمارانی كه احتمال اقدام به خودكشی در آنها وجود دارد، نباید مقادیر زیاد دارو را بطور یکجا در اختیار داشته باشند.

  این دارو ممکن است تا حدودی موجب کاهش ترس، اضطراب و حملات پانیک شود.

  ممکن است داروی سرترالین موجب کاهش علایم گرگرفتگی در دوران یائسگی نیز گردد.

  در صورتی که شما این دارو را برای کاهش علایم سندرم پیش قاعدگی مصرف می‌کنید، ممکن است توسط پزشک خود توصیه شوید که این دارو را به طور روازنه برای دو هفته مصرف نمایید.

  این دارو ممکن است برای جنین عوارضی به همراه داشته باشد.  بنابراین به خانم‌هایی که قصد بارداری دارند یا در حین مصرف این دارو باردار شده‌اند توصیه می‌شود تا موضوع بارداری را با پزشک خود در میان بگذارند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید