با خواص قهوه تلخ آشنا شوید!

در این مقاله تیم ترجمه توترنگ در نظر دارد خواص قهوه تلخ را به شما آموزش دهد!

با خواص قهوه تلخ آشنا شوید!

هنگام احساس خستگی تنها گزینه‌ای که به ذهن می‌رسد نوشیدن یک قهوه تلخ است. این نوشیدنی علاوه بر کمک کردن به رفع خستگی و بالا رفتن تمرکز دارای خواص زیاد دیگری نیز می‌باشد. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان می‌باشد در ادامه در مورد فواید این نوشیدنی تلخ بیشتر می‌خوانیم.

منظور از قهوه تلخ چیست؟

قهوه تلخ، در واقع همون قهوه معمولی می‌باشد که به آن شکر و شیر اضافه نشده باشد.

خواص قهوه تلخ

در مورد خواص قهوه تلخ، پژوهش‌هایی بسیاری انجام شده و محققان تردیدی ندارند که این دانه تیره رنگ، می‌تواند به حفظ سلامت مصرف کنندگانش کمک کند. از نظر آنها قهوه میزان زیادی از ویتامین‌های گروه B را در خود جا داده و منیزیم موجود در آن هم احتمال ابتلا به آسم و بیماری‌های استخوانی را کمتر می‌کند.

سلامت قلب با قهوه

مصرف قهوه بدون اضافه کردن شکر به آن، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را پایین می‌آورد. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف قهوه تلخ، احتمال دچار شدن به سکته مغزی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد و خطر بروز بیماری‌های التهابی که مغز و قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند را کمتر می‌کند.البته محققان می‌گویند که مصرف قهوه، ممکن است کمی فشار خون را بالا ببرد، اما نه آنقدر که خطری برای سلامت مصرف کنندگانش باشد.

تقویت حافظه با قهوه

قهوه تلخ، بر فعالیت‌های مغزی شما اثر می‌گذارد و حافظه فعالتان را تقویت می‌کند. به گفته محققان، این نوشیدنی نه تنها احتمال ابتلا به آلزایمر را تا ۶۵ درصد کمتر می‌کند، بلکه توانایی شما برای به‌خاطر آوردن اطلاعات و عملکرد حافظه کوتاه‌مدت را هم بهتر می‌کند.

با قهوه افسرده نمی‌شوید

حدس و گمانی در کار نیست. نتایج تحقیق‌ها نشان می‌دهد زنانی که هر روز بیشتر از ۴ فنجان قهوه می‌نوشند، ۲۰ درصد کمتر از دیگران افسردگی می‌گیرند. دلیل این اتفاق ساده است. مصرف کافئین بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و سطوح دوپامین را بالا می‌برد.

گرچه قهوه‌خورها کمتر به خودکشی فکر می‌کنند اما اگر فرد مضطربی باشید، بهتر است زیاد سراغ این نوشیدنی نروید چراکه این نوشیدنی می‌تواند تپش قلبتان را بیشتر کند. با این وجود برخی از بررسی‌ها، بهبود خلق و خو را هم به عنوان یکی از خواص قهوه تلخ معرفی کرده‌اند و می‌گویند در درازمدت، باعث بیشتر شدن اضطراب نمی‌شود.

با قهوه سرطان نمی‌گیرد

نمی‌توان حکم قطعی صادر کرد و گفت که قهوه‌خورها به سرطان دچار نمی‌شوند. اما با توجه به آنتی‌‌اکسیدان‌های فراوانی که در دانه قهوه وجود دارد، با مصرف آن می‌توان خطر رادیکال‌های آزاد بر سلول‌های بدن را کمتر کرد. به گفته محققان کسانی که هر روز ۴ تا ۵ فنجان قهوه می‌خورند، ۱۵ درصد کمتر دچار سرطان روده بزرگ می‌شوند، ۴۰ درصد کمتر از دیگران در خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند و سرطان پوست هم کمتر سراغ آنها می‌رود.

با قهوه دندانپزشکی نمی‌روید

برای تقویت دندان‌هایتان، سراغ قهوه بروید. یکی از خواص قهوه تلخ از بین بردن باکتری‌های دندان است. قهوه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و احتمال بروز بیماری‌های دهان و دندان را کمتر می‌کند.

با قهوه تیزبین می‌شوید

شاید به نظرتان عجیب برسد اما مصرف قهوه بر سلامت چشم‌ها هم اثر می‌گذارد. محققان می‌گویند پیشگیری از آسیب دیدگی شبکیه، یکی از خواص قهوه تلخ است و دلیل این اتفاق هم، وجود آنتی‌اکسیدان‌های قوی در دانه قهوه است.

بهترین زمان برای مصرف قهوه

درست است که مصرف ۴ تا ۶ فنجان قهوه در روز، احتمال دچار شدن به برخی از بیماری‌ها را کمتر می‌کند. اما پزشکان تردیدی ندارند که مصرف این میزان قهوه، تهدیدهایی را هم برای سلامت ایجاد می‌کند. به گفته متخصصان برای حفظ سلامتتان، بهتر است یک فنجان قهوه را در حوالی ساعت ۱۰ صبح میل کنید و یک فنجان دیگر را هم در فاصله ۲ تا ۵ بعدازظهر بنوشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید