از «تنهایی لیلا» تا «پدر»، نگاهی به یک فرمول تکراری در سینما و تلویزیون!

این روزها سریال تلویزیونی «پدر» در کنار جنجال های مختلفی که برایش پیش آمده، نسبت به سایر سریال های خنثی تلویزیون بیشتر دیده شده است. نکته جالبی که در این پرونده از توترنگ می خواهیم به آن بپردازیم، فرمولی است که در قصه این سریال به کار گرفته شده؛ فرمولی که بر اساس آن تاکنون سریال ها و فیلم های مختلفی ساخته شده است.

قصه پسر مذهبی و کاملا معتقد که بر اثر یک اتفاق یا به خاطر شرایطی خاص با دختری غیرمذهبی آشنا می شوند و در طول قصه این دختر و پسر دلباخته هم می شوند و دختر به خاطر عشق به پسر، عاشق خدا شده و تحولی در زندگی اش رخ می دهد و یا بالعکس.

این فرمول در فیلم ها و سریال های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که مهم ترین آنها را در ادامه مرور می کنیم:

«دلشکسته»

خلاصه فيلم: داستان حکايت سرگشتگي و دلدادگي دو جوان، از دوقشر و دو فرهنگ کاملا متفاوت را روايت مي کند. نفس خجسته (بيتا بادران) دختري است پرشور و پرانگيزه از قشر مرفه و تحصيل کرده که خيلي هم در قيد و بند مذهب قرار ندارد، در مقابل اميرعلي دوران(سيدشهاب حسيني) جواني است مذهبي، سربه زير،از قشر متوسط و بسيار مؤدب که حال و هواي مذهبي اش در چهره و ظاهرش هم نمايان است. اميرعلي به شغل صحافي مشغول است. اين دو، در رشته جامعه شناسي، و در يک دانشگاه مشغول تحصيل هستند.
به دستور يکي از اساتيد دانشگاه قرار مي شود نفس و اميرعلي با هم پايان نامه هايشان (در مورد ترسيم جامعه آرماني) را تحويل دهند. استاد ازآن ها مي خواهد دوستان خود را به يکديگر معرفي کنند تا بيشتر با هم آشنا شوند. چرا که در نتيجه پايان نامه بسيار موثراست. در این مسیر این دختر و پسر بر سر مسائل مختلفی با هم بحث و جدل پیدا می کنند. اما در همین مسیر، نفس عاشق امیرعلی می شود و در ادامه مشخص می شود که امیرعلی هم به شدت علاقه مند نفس شده است. اما پدر نفس، باورهاي مذهبي امير علي را قبول ندارد و در جلسه خواستگاري اعتقادات او را به سخره مي گيرد. در پايان پدر نفس تحت تاثير عزاداري هاي امام حسين(ع)قرار مي گيرد و با باور اعتقادات مذهبي ازدواج آن دو را تبريک مي گويد.

تحلیل میزان شباهت داستان:

تم اصلی داستان کاملا شبیه سریال «پدر» است و مهم ترین تفاوتی که وجود دارد این است که پدر دختر غیرمذهبی داستان به شدت مخالف این ازدواج است. البته طبیعی است که به دلیل اینکه یک سریال داستان های فرعی زیادی دارد، نمی توان یک فیلم را کاملا مشابه آن سریال دانست، بلکه قطعا فیلم مذکور مشابه بخشی از داستان سریال خواهد بود که اینجا نیز همین اتفاق رخ داده است.

«تنهایی لیلا»

مجموعه «تنهایی لیلا» ساخته محمدحسین لطیفی که تابستان ۹۴ از شبکه سه پخش شد و اتفاقا نویسندگی آن را حامد عنقا برعهده داشت، داستان دختری به نام لیلا( مینا ساداتی) با سبک زندگی مدرن و به دور از اعتقاد آنچنانی به مسائل مذهبی بود که  بر اثر یک حادثه با محمد (بهروز شعیبی) که خادم امامزاده‌ای کوچک بود آشنا شده و به او دل می‌بست. این دو به اجبار در یک امامزاده می ماندند و محمد برای اینکه لیلا شب را در داخل امامزاده با خیال راحت سپری کند، تصمیم می گیرد در بیرون از امامزاده شب را به صبح برساند. رفته رفته به خاطر دیدارهای متعدد و ارتباط مداوم، دختر که از خانواده‌ای متمول و غیرمذهبی بود تحت تاثیر عشق محمد تغییر می‌کرد و محجبه و چادری می‌شد.

تحلیل میزان شباهت داستان:

علاوه بر تم اصلی داستان، نویسنده حامد عنقاست و نام شخصیت دختر پولدار غیر مذهبی داستان که عاشق پسر مذهبی می شود هم، لیلا!! شباهت از این بیشتر؟! از طرفی نوع روایت داستان هم در دو سریال «پدر» و «تنهایی لیلا» یکسان است. قصه از پس از مرگ پسر مذهبی داستان بصورت فلاش بک روایت می شود. زن باردار می شود و پسر از دنیا می رود و در ادامه قصه با برگشت به گذشته روایت می شود.

«یوسف پیامبر»

خلاصه داستان: زمانی که یعقوب، مردمان بنی‌اسرائیل را به معبود یگانه عالم فرا خوانده و از پرستش خدایان سرد و سنگی انذار می‌دهد؛ خداوند، پیامبر بعدی را در نسل او قرار داده و یوسف را به وی عطا می‌کند که در حسن و جمال، بی‌نظیر است. یوسف در کودکی رؤیای عجیبی می‌بیند؛ رؤیایی که در آن خورشید و ماه و ۱۱ ستاره برای او به سجده می‌افتند. یعقوب که این رؤیای عظیم را می‌شنود؛ به او توصیه می‌کند تا آن را از برادران خود پنهان کند. پس از چندی، برادران یوسف که به علاقه پدرشان نسبت به یوسف رشک می‌ورزیدند، او را به صحرا برده و به چاه می‌افکنند؛ اما خداوند که اراده فرموده تا به واسطه یوسف، مردم را به راه نجات و هدایت دعوت نماید؛ او را از پستی چاه رهانیده و بلندی مقام و مرتبت عطا می‌نماید…در بخشی از داستان قرآنی حضرت یوسف، زلیخا (همسر پادشاه مصر) که خود همسر و زندگی و خدم و حشم دارد، عاشق و دلباخته حضرت یوسف می شود و سعی می کند با روش های مختلف پیامبر خدا را به همسری خود در آورد، اما این اتفاق نمی افتد و در ادامه اتفاقات زیادی می افتد که از حوصله این مطلب خارج است.

تحلیل میزان شباهت داستان:

شباهتی که بخشی از داستان سریال «یوسف پیامبر» با موارد دیگر این لیست دارد، این است که زلیخا نیز ثروتمندترین زن مصر و با قدرت و شوکتی بسیار زیاد است. همچنین او بت پرست است و هیچ اعتقادی به وجود خدا ندارد و با این تفاسیر عاشق حضرت یوسف می شود که در واقع خدمتکار دربار است و خدا پرست و با ایمان. در ادامه هم زلیخا به ترفندهای مختلف سعی می کند یوسف را عاشق خود کند اما موفق نمی شود و حتی برای او توطئه اخلاقی هم به وجود می آورد.

مطالب جدید در توترنگ:
چرا نهنگ آبی فریدون جیرانی آنچنان که باید مخاطب جذب نکرد؟

دیدگاهتان را بنویسید