آیا این بازیکن کلید حل خط هافبک بارسلونا است؟

آرتورو ویدال در این فصل نقل و انتقالات به تیم فوتبال بارسلونا پیوست و بسیاری از هوادران فوتبال، بخصوص طرفداران بایرن مونیخ و اینتر میلان را در بهت فرو برد. غالبا وقتی قرار است بازیکنی بین تیم های بزرگ ترانسفر شود، اخبار و شایعات زیادی پیرامون خریداران و قیمت و احتمال انتقال مطرح می شود. اما گاهی استثنا هم وجود دارد. ویدال یکی از همین استثنا ها بود! زمزمه انتقالش به اینتر مطرح بود، اما کسی نمی دانست که یک روز صبح از خواب بیدار می شود و می بینید که بارسلونا این بازیکن را به خدمت گرفته است.

بیوگرافی:

آرتورو ویدال در می سال ۸۷ در شیلی متولد شد. فوتبال حرفه‌ایش را از تیم کولوکولو تحت مربیگری کلودیو بورقی شروع کرد. زمانی که ۱۹ ساله شد به تیم نخست این باشگاه راه یافت و برای سه سال از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به همراه این تیم در میادین مختلف حاضر شد. سپس راهی بایرن لورکوزن شد و چهار فصل در آن حضور داشت. ویدال در تابستان ۲۰۱۱ به یوونتوس پیوست. وی پس از چهار سال بازی درخشان در یوونتوس در سال ۲۰۱۵ دوباره به بوندس لیگا بازگشت و این بار به بایرن مونیخ پیوست. وی در ترکیب مونیخی ها جایگاه نسبتا ثابتی داشت اما خیلی نتوانست بازی های درخشانش در یویونتوس را در این تیم به نمایش بگذارد. او چند روز قبل در ۳ آگوست ۲۰۱۸ به بارسلونا پیوست.

دوران کودکی:

آرتورو مثل تمام بازیکنان بزرگ آمریکای جنوبی، از فقر مطلق به تیم های بزرگ اروپایی رسیده است. او در خانواده ای به شدت فقیر به دنیا آمده و بزرگ شده است..

او در سن نه سالگی به دلیل فقر مالی مدرسه را ترک کرد. یک هدف بزرگ داشت و آن این بود که بتواند با کار کردن کمک خرج خانواده فقیر خود باشد. روزی که مدرسه را ترک کرد، دوچرخه درب و داغان خود را برداشت و  به سمت سانتایاگو حرکت کرد. جایی که مسابقات اسب سواری برگزار می شد و آرتورو با گرفتن حق الزحمه، به اسب ها آب و غذا می داد. چند وقت بعد به این نتیجه رسید که باید کارهای دیگری برای تامین هزینه های زندگی انجام دهد. تخصص آنچنانی نداشت، در نتیجه با توجه به محیطی که در آن زندگی می کرد، قمار را برای به دست آوردن پول امتحان کرد. اما خیلی زود متوجه شد که اگر این راه را ادامه دهد، ممکن است اندک سرمایه شان هم به باد رود.

میان فقر و تنگدستی و حسرت های فراوان، فوتبال آلامی بر دردهای آرتورو بود. اولین بار عموی ویدال استعداد او را برای بازی حرفه ای کشف کرد. علاقه و انگیزه او برای ادامه این مسیر زمانی بیشتر شد که داستان هایی درباره ثروت، شهرت و محبوبیت افسانه های فوتبال شیلی شنید. بزرگانی چون مارسلو سالاس و ایوان زامورانا.

رده ملی:

در رده جوانان، او در سال ۲۰۰۷ در مسابقات کوپا آمریکا زیر ۲۰ سال ۶ گل به ثمر رساند و دومین گلزن برتر شد و به شیلی کمک کرد راهی جام جهانی شود جایی که ویدال دو گل زد و شیلی سوم شد. در رده بزرگسالان، مارچو بیلسا از او در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ استفاده کرد. او در تورنمنت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ و کوپا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ در تیم ملی شیلی حضور داشته‌است. ویدال به همراه تیم ملی شیلی توانست برای دو سال متوالی به مقام قهرمانی کوپا آمریکا در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ دست یابد.

هایجک به سبک بارسلونا

در فوتبال، وقتی بازیکنی در آستانه عقد قرارداد با یک تیم است و ناگهان با تیم دیگری قرارداد می بندد، اصطلاح هایجک را برایش به کار می برند. اما آیا واقعا بارسلونا ویدال را از چنگال اینتر ربود؟

علی رغم جو رسانه ای ایجاد شده، واقعیت این است که بارسلونا در این مورد هایجک نکرد و این خود اینتر بود که به یکباره از خرید ویدال منصرف شد. تمایل شدید بایرن مونیخ به فروش قطعی ستاره شیلیایی و مطرح شدن نام لوکا مودریچ، هافبک ۳۲ ساله و کروات رئال مادرید به عنوان گزینه اول نقل و انتقالات، باعث شد خود اینتر دست از جذب ویدال و حقوق بالای او کشیده و تمام تمرکز خود را روی انتقال هافبک رئال مادرید بگذارد.

مصدومیت های متوالی آرتورو ویدال در سالهای اخیر و همچنین اصرار بایرن به رد کردن پیشنهاد قرضی اینتر همراه با بند خرید باعث شد سران نراتزوری از جذب هافبک شیلیایی منصرف شوند و بارسلونا خیلی زود انتقال او را نهایی کند.

رونمایی از بازیکن پر حاشیه

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان، ویدال رسما با قراردادی سه ساله به ارزش ۱۹ میلیون یورو، بایرن را ترک و راهی بارسلونا شد تا جانشین پائولینیو شود.

ستاره ۳۱ ساله شیلیایی چند شب پیش وارد بارسلونا شد و با حضور در کلینیک باشگاه، تست های پزشکی را با موفقیت پشت سر گذاشت. یکی از نگرانی ها پیش از جذب او، مشکل زانوی این بازیکن بود که در چند سال گذشته بارها با مصدومیت مواجه شده است.

به همین دلیل بارسلونا پس از مشاوره با تمام پزشکانی که با ویدال کار کرده اند، در نهایت اطمینان یافت که مشکل مصدومیتی جدید او را تهدید نمی کند.

در نهایت هم قراردادش را امضا کرد و با پیراهن بارسا نیز مقابل عکاسان و خبرنگاران قرار گرفت.

ستاره شیلیایی در نشست خبری مراسم معارفه اش گفت :خیلی خیلی خوشحالم که به بارسلونا پیوسته ام. به بهترین باشگاه دنیا که در آن، ستاره های بزرگی حضور دارند. انگیزه فراوانی برای شروع دارم و می خواهم تمام جام ها را ببرم. با حداکثر شور و انرژی آمده ام و تمام توانم را در زمین خواهم گذاشت.

بازی در بارسا ارزشی به مراتب بالاتر از بازی برای بایرن دارد.امیدوارم بتوانم کمک کنم تیم به همه اهدافش برسد. باید انتظاراتی که از ما وجود دارد را برآورده کنیم.»

وضعیت بدنی: شرایط خوبی دارم. یک ماه است که تمرین می کنم و از لحاظ بدنی در بهترین فرم قرار دارم. امروز اولین جلسه تمرینی من با تیم خواهد بود و مدت هاست که مصدومیتم بهبود یافته است.»

ابهامات در مورد سازگاری با سبک بارسا: معتقدم همان ذهنیت دیگر بازیکنان بارسلونا را دارم. مهمتر از هر چیزی، پیروزی است و فتح همه جام ها.»

ضدیت با رئال: من هیچ دشمنی با رئالی ها ندارم و آنتی مادریدیستا نیستم. از حالا همه حریفان بارسا رقیب من هستند، از جمله رئال. البته خاطرات خوبی از رئال در لیگ قهرمانان ندارم و امیدوارم بتوانم با بارسلونا به هدفم که فتح لیگ قهرمانان است، دست یابم. ببینیم به رئال در این راه برخورد خواهیم کرد یا خیر.»

حواشی

آرتورو ویدال بازیکن پر حاشیه ای است. این را می توان از ظاهر و مدل موهای عجیبش فهمید. عموما هم در زمین با همه سر جنگ دارد، اما از لحاظ فنی فوقا لعاده است. باید دید در بارسلونا چگونه خواهد بود.

در سال ۲۰۱۵ او هنگام رانندگی در حالت مستی کنترل را از دست داده و دچار سانحه شدیدی شد. در این حادثه همسر ویدال، ماتیا ترسا ماتوس نیز آسیب جدی دید. پس از این تصادف، ویدال از مردم کشورش عذرخواهی کرد.

بند عجیب قرارداد ویدال

ژوردی مستره مدیر بارسلونا امروز در کنفرانس مطبوعاتی معارفه ویدال مدعی شد بند آزادسازی او ۳۰۰ میلیون یورو است که رقم هنگفت برای بازیکنی ۳۱ ساله مانند ویدال محسوب می شود و به نظر می رسد دلیلش تمایل تیم های متمول چینی به جذب او و تلاش بارسا برای حفظ ویدال برای فصول بعدی است.

همچنین مستره اذعان داشت رقم قرارداد ویدال را افشا نخواهد کرد زیرا باشگاه بایرن مونیخ، تیم سابق ستاره شیلیایی چنین درخواستی داشته و رقم توافق شده بین ۲ باشگاه محفوظ خواهد ماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید